loading

هدایای مناسبتی

هدایای مناسبتی چه چیزهایی هستند؟

شاید تجربه‌ی دریافت هدیه‌های مختلف از طرف شرکت‌های گوناگون در تعدادی از مناسبت‌ها مثل عید نوروز را داشته باشید. مثلاً ممکن است از طرف محل کار خود هدیه‌های مانند سررسید و لوازم اداری و یا محصولات مصرفی را در ابتدای سال نو دریافت کرد باشید. تمام این اقلام از جمله هدایای مناسبتی محسوب می‌شوند که در واقع هدایای تبلیغاتی هستند. کسب و کار‌های مختلف برای تبلیغات محصولات و یا خدمات خود در تعدادی از مناسبت‌ها هدایای خاصی را تهیه می‌کنند. این هدایا نشان دهنده‌ی ارزش دادن سازمان‌ها به مخاطبان خود است. به همین دلیل این گونه هدایا از بهترین گزینه‌ها برای انجام تبلیغات موثر هستند. برخی کسب و کارها ممکن است برای گروه‌های خاصی از مخاطبان خود در زمان‌های مختلف هدیه دهند. برای مثال در روز کارمند هدایای برای این گروه و در روز پزشک هدایایی مناسب برای این روز را تهیه می‌کنند. در این مطلب به بررسی هدایای مناسبتی می‌پردازیم.

بهترین مناسبت‌ها برای خرید هدایای مناسبتی سازمانی چه زمانی است؟

خرید هدایای مناسبتی سازمانی

بعضی از مناسبت‌ها فقط مختص بخش خاصی از جامعه هستند. برای مثال روز پرستار، روز معلم، روز پزشک و یا روز خبرنگار بزرگداشت یک صنف و یا یک گروه از جامعه است. اما در این میان مناسبت‌های مهم دیگری نیز وجود دارند که برای همه‌ی افراد جامعه مهم هستند. برای مثال، نوروز یکی از آیین‌های باستانی و اعیاد مهم ما است. این مناسبت برای همه‌ی افراد جامعه حائز اهمیت می‌باشد. بنابراین می‌توان از هدایای نوروزی استفاده کرد. یکی از هدایایی که می‌توان به مناسبت سال نو تقدیم کرد، تقویم رومیزی است.

یکی دیگر از این مراسمات شب یلدا یا شب چله است و هدیه شب یلدا بسیار جذاب می‌باشد، مناسبتی که دورهمی‌های خانوادگی جز مهم و لاینفک آن است. بنابراین می‌توان از هدایای شب یلدا استفاده کرد. هدیه دادن و هدیه دریافت کردن به مناسبت این تاریخ لذت زیادی برای همگان دارد. مخصوصا اگر این هدیه متناسب با نمادها و رسوم سنتی این شب باشد. هندوانه، انار و گلپر، آجیل یلدا و … همگی یادآور این شب خاص هستند. اگر هدیه‌ی شما شامل محصولاتی با محوریت این نمادها باشد جلوه‌ی خاصی نیز خواهد داشت. همچنین مراسم‌هایی مثل ماه مبارک رمضان وجود دارد که یکی از مناسبت‌های بسیار مهم مذهبی ایرانیان می‌باشد. هدیه دادن و هدیه گرفتن به مناسبت این ماه نیز لذت خاص خود را دارد.

به طور کلی، هدایای مناسبتی سازمان‌ها را می‌توان به موارد زیر نیز تقسیم کرد:

 • مناسبت‌های ملی مثل جشن نوروز، شب یلدا و ماه رمضان؛ مثل خرید سالنامه برای سال نو
 • برای مشاغل مختلف مثل روز پزشک، روز خبرنگار و …
 • برای اعیاد مذهبی مثل روز مبعث پیامبر، عید قربان و …
 • سایر مناسبت‌ها مثل روز زن، روز پدر، روز دانشجو و …

چرا از هدایای مناسبتی استفاده کنیم؟

چرا از هدایای مناسبتی استفاده کنیم؟

از جمله مهمترین دلایل برای خرید هدایای مناسبتی و در واقع هدایای مدیریتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. هدایای مناسبتی نشان دهنده‌ی اهمیت دادن شما به مخاطبان است
  با تهیه‌ی چنین هدایایی به مخاطبان یادآوری خواهید کرد که چقدر برای شما مهم هستند و همواره سعی می‌کنید بهترین کالا‌ها و خدمات را در اختیار آنها قرار دهید. این هدایا تبلیغاتی رایگان هستند و افراد هیچ هزینه‌ای در قبال آنها پرداخت نمی‌کنند. همین موضوع باعث خوشحالی مخاطبان می‌شود و این خاطره‌ی شیرین از کسب و کار شما در ذهن آنها ماندگار خواهد شد. این دقیقاً هدف تمام کارهای تبلیغاتی است.
 2. هدایای مناسبتی باعث آشنایی مشتریان جدید با برند شما می‌شود
  از مزایای دیگر هدایا می‌توان به جلب مشتریان جدید اشاره کرد. برای مثال می‌توانید در رویداد‌های مختلف و یا نمایشگاه‌ها چنین هدایایی را برای بازدیدکنندگان ارائه کنید. این هدایا با ایجاد حس مثبت در افراد، در ذهن آنها ماندگار خواهند شد.
 3. تهیه‌ی هدایای مناسبتی از جمله روش‌های ارزان برای تبلیغات است.
  همانطور که می‌دانید، کسب و کار‌ها سالانه هزینه‌های کلانی را برای بازاریابی و تبلیغات محصولات و یا خدمات خود انجام می‌دهند. از جمله کارهای تبلیغاتی پرهزینه می‌توان به تبلیغات تلویزیونی اشاره کرد که شاید ماندگاری چندانی نداشته باشد. اگر به دنبال راهی آسان و کم هزینه برای تبلیغات شرکت خود هستید، حتماً باید از هدایای تبلیغاتی برای مناسبت‌های خاص استفاده نمایید.

مهمترین نکات در خصوص تهیه هدایای مناسبتی عبارتند از:

 • این هدایا همان هدایایی هستند که در روز‌هایی مثل روز مشاغل، جشن‌های ملی و سایر اعیاد مذهبی به مشتریان یا کارمندان داده می‌شوند.
 • این هدایا با ایجاد حسی مثبت در در طرف مقابل، او را به برند شما وفادار می‌کند.
 • این هدایا علاوه بر مشتریان فعلی در آشنایی مشتریان آتی با شرکت شما نیز موثر هستند.
 • این هدایا از جمله کارهای کم هزینه برای تبلیغات موثر در سازمان‌ها محسوب می‌شوند.

آیا استفاده از هدایای تبلیغاتی در مناسبت‌های خاص اثر بخشی دارد؟

آیا استفاده از هدایای تبلیغاتی در مناسبت‌های خاص اثر بخشی دارد؟

هدایای تبلیغاتی مناسبتی می‌تواند از نوع تزئینی یا مصرفی باشد. اما همانطور که اشاره شد، یکی از مهمترین معیارهایی که می‌تواند بر جذابیت این هدایا بیفزاید و آنها را در چشم مخاطبان با اهمیت جلوه دهند ارتباط مفهومی هدیه با مناسبت خاص است. اگر تمایل داشته باشید که به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان هدایایی را به دوستان و یا آشنایانتان ارائه دهید، احتمالاً سعی می‌کنید محصولاتی انتخاب کنید که رنگ و بوی مذهبی و ماه مبارک رمضان داشته باشد. اگر بخواهید بسته‌ای ارائه کنید، احتمالا قرآن، یک ظرف خرما که همراه سفره افطار باشد، یک تسبیح و یا محصولاتی از این قبیل در بسته مورد نظر شما جای خواهند داشت.

ممکن است بخواهید برای عیدنوروز هدیه‌ای تهیه کنید. در این حالت احتمالاً چند ظرف سفالی یا مسی زیبا که بتوانند نگه دارنده‌ی اجزای هفت سین باشد در بسته‌ی شما جای می‌گیرند. همچنین قرآن و دیوان حافظ دو کتاب ارزشمندی هستند که مناسب هدیه دادن برای نوروز خواهند بود و یا هرچیزی که رنگ و بو و رد و نشانی این روز باستانی را دارد می‌تواند هدیه‌ی مناسبی برای این روز باشد.

با توجه به اینکه مناسبت‌های مهم تاریخی نمادها و نشان‌های خاص خود را دارند، می‌توانید با انتخاب هدیه‌ای که رنگ و نماد این مناسبت‌ها را داشته باشد و مناسب این رویداد تاریخی باشد هدایای متناسب با آن ایام داشته باشید و بدین وسیله با هماهنگی با تم مناسبت، ماندگاری خود را در ذهن مخاطب بیشتر کنید. بدین ترتیب، سازمان و برند شما همیشه در ذهن مخاطب ماندگار شده و اثربخشی آن چندین برابر می‌شود.

معرفی چند نمونه هدایای مناسبتی

معرفی چند نمونه هدایای مناسبتی

اکنون چند مورد از هدایای مناسب برای سازمان را معرفی می‌کنیم:

 • پاوربانک
 • جعبه خاتم
 • کیف پول چرم
 • بسته آجیل و تنقلات
 • بسته زعفران و هاون
 • بسته لوازم اداری و هنر میناکاری
 • سجاده، مهر و تسبیح

دیدگاهتان را بنویسید